تصویر پریلودر را ذخیره کنید

0%

https://farsan360.com/wp-content/uploads/2020/05/blog-header-bg-min-1.png

آخرین اخبار

ساخت مارک ها قوی تر شما را به
سطح بعدی تجارت می رساند!

بازسازی ساختمان

توسط مدیر سایت
45

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان یکی از مسائل بسیار مهم در زندگی مدرن امروز می باشد که بخاطر تخریب مصالح قدیمی ساختمان، تغییر کاربری، تغییر نما و غیره انجام میشود. با توجه به اهمیت بسیار زیاد بازسازی ساختمان از نظر هزینه های مادی و زمانی و همچنین نیاز به دقت زیاد در عملیات تخریب، انجام این گروه از فعالیت ها نیاز به تخصص و مهارت زیادی دارد.

گام های مهم و نوین برای بازسازی ساختمان

بیشتر اوقات بعد از مدتی که در ساختمان خود زندگی می کنید، دیگر ساختمان برایتان جذاب نیست و می خواهید همگام با پیشرفت های روز دنیا ساختمان شما نیز مدرن باشد. یا اینکه گاهی اوقات ساختمان شما فرسوده شده است و می خواهید مدل آن را تغییر دهید و آن را نوسازی کنید. امروزه این کار دیگر سخت نیست و می توانید با استفاده از تکنیک های صحیح بازسازی نمای ساختمان یک ساختمان خوب و البته ایده آل داشته باشید. بازسازی ساختمان هزینه زیادی ندارد و تمامی خطرات احتمالی را با گامی محکم از بین می برد.

بازسازی ساختمان چیست؟

واژه بازسازی ساختمان یکی از واژه های آشنا برای همه افراد در دنیا می باشد. بازسازی ساختمان به این معنی است که تمامی فرسودگی های خانه های قدیمی از بین برده شود و ظاهر و نمای جدید و مدرن با صرف هزینه ای مناسب به آن داده شود. خوشبختانه باید گفت که هزینه بازسازی ساختمان به نسبت خرید خانه بسیار کم است. بازسازی ساختمان باعث می شود فرد بتوانند چند سالی بدون نگرانی از هزینه خرید خانه جدید در همان خانه قبلی خود زندگی کند. منظور از بازسازی فقط نمای ساختمان نیست، بلکه تمامی فضاهای داخلی ساختمان نیز بازسازی می شوند. البته باید گفت که متاسفانه امروزه عمر مفید ساختمان ها کم است و به همین منظور بازسازی ساختمان امری ضروری و مهم می باشد

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

انجام مشاوره قبل از بازسازی ساختمان

بهتر است هر کاری را به کاردان بسپارید تا که خیالتان بابت انجام آن آسوده باشد. امروزه گروه ها و شرکت های بازسازی ساختمان ایده های جالب و خوبی برای بازسازی بنا در اختیار مشتریان قرار می دهند. شما می توانید خواسته های خود را با آنها در میان بگذارید و از مشاوره خوب آنها استفاده کنید.

اگر چه بیشتر افراد دوست دارند مراحل مختلف بازسازی ساختمان را خودشان انجام دهند، اما بهتر است بدانید که قبل از هر کاری باید با متخصصین این زمینه صحبت کنید تا که بتوانید از نتیجه بازسازی خود راضی و خوشنود باشید. شرکت های بازسازی ساختمان اطلاعات بسیار خوب و مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار می دهند و این مشورت هزینه بازسازی را به میزان زیادی کاهش می دهد.

طراحی بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان های قدیمی از پدیده های قرن بیست و یکم است. روش های ساخت و ساز قدیمی دارای نقایص بسیاری از جمله عدم وجود فناوری دیجیتالی سازی و مدیریت انفورماتیک، مشارکت ضعیف و عدم توانایی در ارزیابی اثر بخشی بازسازی است. نحوه ساماندهی طرح بر اصلاح ساختار ساختمان های قدیمی متمرکز است. اخیرا از روش های جدید و مدرن مانند BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) در طراحی  ساختمان ها و اجرای نماهای زیبا استفاده می شود. کاربرد روش های این چنینی در اصلاح ساختمان های قدیمی می تواند نواقص روش های طراحی سنتی را برطرف کرده و طراحی را بصری تر نماید.

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

اهمیت بازسازی ساختمان ها

از مهم ترین موضوعات مطرح شده در دوران حاضر، صرفه جویی در منابع انرژی است. مصرف انرژی و منابع از آغاز قرن 21 به طور فزاینده تبدیل به امری جدی و حیاتی شده و به موضوعات انرژی و محیط زیست در حوزه های گوناگون و تخصصی توجه می شود. بر اساس آمار منتشر شده، میزان مصرف انرژی در صنعت ساختمان 50٪ است که این امر تأثیر زیادی بر مصرف منابع و آلودگی محیط زیست می گذارد. بازسازی ساختمانهای قدیمی می تواند موجب صرفه جویی در منابع شود و این در مطابقت با مفهوم توسعه ی پایدار است. روش ساختمان سازی سنتی دارای نقایص بسیاری است؛ به همین دلیل است که روش های بازسازی نوین ساختمان عمیقاً مورد مطالعه قرار گرفته است.

دلایلی برای بازسازی ساختمان

قطعا دلایل گوناگونی برای ساخت مجدد یا ترمیم ساختمان یا سازه وجود دارد. گاهی ممکن است تخریب در یک ساختمان به دلیل قدمت بسیار و آسیب هایی باشد که بازدید کنندگان و کاربران بنا در اثر رفتار نادرست با ساختمان به آن رسانده اند. گاهی ممکن است در اثر رخدادها و حملات جنگی همه یا بخشی از یک ساختمان مهم تخریب شود و نیاز به مرمت و بازسازی داشته باشد.گاهی در اثر خطاهای نقشه ها و برنامه ریزی یا استفاده از مصالح نادرست ممکن است با تخریب ساختمان مواجه شویم و بازسازی لازم باشد.

گاهی نیز در اثر وقوع حوادث یا بلایای طبیعی، ساختمان ها ممکن است خراب شود و نیاز به ساخت مجدد داشته باشند. مثال هایی زیادی از این موارد در جهان وجود دارد. برای مثال یانگ دینگمن دروازه ی سابق شهر پکن، خانه ی سیاهان ریگا، کلیسای جامع مسیح منجی در مسکو، شهر قدیمی و قلعه سلطنتی و بازسازی مرکز تاریخی ورشو. در برخی از موارد نیز بازسازی در مکان هایی تخریب شده انجام می شود که اهمیت تاریخی و فرهنگی اش تا مدت ها حتی پس از تخریب مهجور و ناشناخته مانده بوده است.

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

از نمونه های آن می توان از بازسازی بی شماری در پارک ملی استقلال در فیلادلفیا و پارک تاریخی فورت ویلیام در انتاریوی کانادا یاد کرد. اما آنچه بیشتر، موضوع مورد بحث ماست، بازسازی ساختمانهای مسکونی و املاک اختصاصی است. هر شخصی می تواند با صرف میزان کمتری هزینه، ساختمان مسکونی یا تجاری خود را بازسازی و ترمیم نماید و طراحی های جدیدی را در آن اجرا نماید. در بازسازی گاهی شاهد آن هستیم که ساختمان جدید با طراحی و دیزاین تازه، بسیار زیباتر از آن چه در گذشته بود، می نماید. در بسیاری از بازسازیها سبب می شود که نقایص و نقاط ضعف آن نیز برطرف گردد و در نتیجه به عمر ساختمان افزوده خواهد شد. همچنین بهترین بازسازی و هماهنگ سازی ساختمان با زندگی مدرن می تواند نقش تاثیرگذاری در کاهش مصرف انرژی و یاری محیط زیست ما داشته باشد.

مساله بسیار مهمی که در تخریب و مرمت ساختمان ها وجود دارد این است که چه لزومی برای انجام این کار می باشد؟ بازسازی و مرمت ساختمان فرآیندی هزینه بر و زمان بر می باشد و به همین خاطر است که اغلب افراد آن را نادیده میگیرند. برای رفع چنین ابهاماتی دلایل مهم بازسازی ساختمان را مرور می کنیم:

رفع خرابی از مصالح ساختمانی قدیمی

مصالح ساختمانی به کار رفته در نما و بخش های مختلف ساختمان از قبیل سرویس بهداشتی، سقف و دیوار و کف پوش ها هر یک دارای طول عمر مشخصی هستند. علاوه براین، عوامل محیطی و شرایط آب و هوایی و حتی وقوع زلزله و سیل و غیره نیز بر طول عمر آنها اثرگذار می باشند. در این شرایط نه تنها ظاهر و چهره ی ساختمان نامطلوب می شود، بلکه برای جلوگیری از خرابی های بیشتر و وقوع اتفاقات ناگوار بهترین کار بازسازی ساختمان می باشد.

تغییر کاربری ساختمان

ساختمان ها در طول عمر خود ممکن است با اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرند، به طوریکه منازل مسکونی به واحدهای آموزشی و کاری تبدیل می شوند و بالعکس. افزایش تا کاهش تعداد اتاق ها و تغییر طراحی داخلی ساختمان در این شرایط می تواند شرایط بهتری را برای استفاده از فضای موجود فراهم نماید.

طراحی مدرن دکوراسیون

با گذشت زمان و تغییر سبک زندگی انسان ها، تغییرات زیادی در طراحی دکوراسیون صورت گرفته است. به عنوان مثال آشپزخانه ها با دیوار و فضای در بسته و کاملا مستقل به مرور جای خود را به آشپزخانه های اپن دادند و در چند سال اخیر پیشخوان آنها نیز حذف شد و با اصطلاح آشپزخانه های جزیره روبرو هستیم. این تغییرات در بخش های دیگر ساختمان های مسکونی مانند پذیرایی و اتاق نشیمن و حتی سرویس های بهداشتی نیز به چشم میخورد. از جمله دلایل مهم بازسازی ساختمان می توان به تغییر فضای داخلی بر اساس سبک های جدید طراحی دکوراسیون اشاره نمود.

تغییر نما ساختمان

مصالح به کار رفته در نمای ساختمان به مرور و با روی کار آمدن مدل و مصالح جدید قدیمی میشوند. به همین خاطر ممکن است ساختمان های مسکونی و تجاری زیبایی و جلوه اولیه را نداشته باشند. علاوه براین، تخریب مصالح به کار رفته در نمای ساختمان بخاطر بارش باران های اسیدی نیز در این مساله تاثیرگذار است. تغییر نمای ساختمان از دیگر دلایل بازسازی ساختمان می باشد که با هزینه کم می توان ساختمانی با نمای امروزی و مدرن داشت.

در حالت کلی می توان گفت، با بازسازی و مرمت ساختمان بدون نیاز به خرید یا ساخت می توان به منزل و یا محیط کار شیک و کاملا مدرن و استاندارد دست پیدا نمود. علاوه براین، انجام آن قبل از فروش ساختمان می تواند به ارزش ملک تا حد زیادی و بیشتر از هزینه اختصاص یافته برای تعمیرات منجر گردد.

قوانین بازسازی ساختمان

تخریب و بازسازی ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است و انجام آن بدون استفاده از مهارت و تخصص افراد حرفه ای در این حوزه نه تنها باعث افزایش هزینه های مادی می گردد، بلکه تخریب های غیر اصولی ممکن است باعث به خطر افتادن جان انسان شود. به همین خاطر و با توجه به نوع عملیات تخریب و بازسازی لازم است مجوزهای لازم را از شهرداری دریافت نمایید.

دریافت مجوز از شهرداری برای برخی از امور مهم و حساس الزامی می باشد که عبارتند از:

جا به جایی دیوار و تیغه های داخلی ساختمان (حذف باربر ساختمان)

جا به جایی راه پله ها

حذف پارکینگ فعلی ساختمان

انجام موارد فوق نه تنها نیاز به مجوز شهرداری دارد، بلکه لازم است زیر نظر مهندس ناظر انجام شود. به منظور رعایت قوانین بازسازی ساختمان باید با ارائه مدارک از قبیل سند ساختمان، پایان کار و مجوز ساخت قبلی، مدراک شناسایی مالک و قبوض آب و برق و گاز و تلفن و پرداخت هزینه دریافت مجوز به صورت کاملا قانونی نسبت به تغییر و مرمت ساختمان مورد نظر اقدام نمود.

البته در برخی از موارد نیاز به دریافت مجوز نمی باشد و می توان بدون مجوز و با استفاده از تخصص افراد حرفه ای عملیات تخریب و بازسازی ساختمان را انجام داد. به عنوان مثال، حفر چاه فاضلاب، تعمیر پوشش سقف مانند ایزوگام و غیره، تغییر نمای ساختمان، تغییر کف پوش ساختمان و نصب کاشی و سرامیک، محوطه سازی و ایجاد باغچه و غیره، تعمیر و تغییر لوله کشی و تاسیسات ساختمان (بدون تغییر محل فعلی موتورخانه)، نقاشی و سفیدکاری داخلی ساختمان، تعویض درب و پنجره

برآورد هزینه بازسازی ساختمان

برآورد هزینه بازسازی ساختمان از دیگر موارد بسیار مهمی می باشد که در ابتدای کار و قبل از تخریب باید نسبت به آن اقدام کرد. عدم توجه به این مساله باعث میشود تا با مشکلات زیادی از قبیل اتمام بودجه قبل از تکمیل شدن ساختمان مواجه گردد. با توجه به نوع تغییرات و مصالح ساختمانی مورد نیاز و غیره می توان برآورد هزینه بازسازی ساختمان را انجام داد.

نوع تغییرات ایجاد شده در ساختمان از قبیل تغییر کف پوش اتاق و سرویس بهداشتی و آشپزخانه، استفاده از سقف کاذب جدید برای زیبایی سقف و نورپردازی مدرن، جا به جایی دیوارها، برند متریال و تجهیزات و تاسیسات جدید، نقاشی و گچکاری و غیره همگی در برآورد قیمت هر متر مربع بازسازی ساختمان اثرگذار می باشند. در نتیجه نمی توان به طور کلی مشخص کرد که قیمت هر متر مربع بازسازی ساختمان چقدر است. چون نوع تغییرات، مدت زمان مورد نیاز برای تعمیر و همچنین دستمزد نیروهای کار همگی متغییر می باشند.

همچنین لازم به ذکر است که هزینه بازسازی ساختمان در تهران با شهرستان ممکن است تفاوت زیادی داشته باشد. برای استعلام قیمت مرمت ساختمان می توانید از مشاوره های تیم فرسان استفاده نمایید.

مراحل انجام بازسازی ساختمان

برنامه ریزی و مدیریت پروژه های تخریب ساختمان و مرمت آنها از مهم ترین گام ها در تمام مراحل کار می باشد که نه تنها بر مدت زمان اجرای و تکمیل کار، بلکه در هزینه های نهایی نیز اثرگذار است. در حالت کلی و بدون در نظر گرفتن جزئیات کلی پروژه مراحل انجام بازسازی ساختمان را می توان به این صورت بیان کرد:

بررسی نقشه فعلی ساختمان و ایجاد طرح جدید مورد نظر بر روی کاغذ

تعیین هزینه مورد نظر برای تخریب و بازسازی

مشورت با افراد متخصص در این حوزه و ایجاد تغییرات نهایی بعد از مشاوره بر اساس استانداردهای ساختمان سازی و بودجه مورد نظر

دریافت مجوزهای شهرداری در صورت لزوم

تخریب نمای ساختمان ، جداسازی شیرآلات و تاسیسات بر اساس طرح کلی و تخریب سایر بخش های مورد نیاز

تخلیه نخاله های ساختمانی بعد از اتمام مراحل تخریب

خرید مصالح و انجام تغییرات مورد نیاز بر اساس طرح به توافق رسیده با پیمانکار

نظافت و تخلیه مصالح باقی مانده و نخاله های به جای مانده بعد از نصب سقف کاذب جدید، کابینت، شیرآلات و کف پوش ها

روش های تخریب در بازسازی ساختمان

تخریب ساختمان به دو هدف کلی صورت می گیرد که عبارتند از: 1- مرمت و تغییر فضای داخلی 2- تخریب کامل و ساخت سازه جدید. هر یک از این دو مورد نیاز به روش های خاصی برای تخریب دارد. به عنوان مثال در تخریب ساختمان برای ساخت مجدد آن از روش هایی مانند تخریب بالا به پایین دستی، بالا به پایین مکانیکی، انفجار و ضربه ای با آونگ استفاده میشود. در این نوع تخریب تمام سازه از بالا به پایین خراب میشود و بعد از تخلیه کامل نخاله ها، ساختمان جدید از پی شروع به ساخت میشود. قطعا این روش ها برای بازسازی و مرمت کاربرد نداشته و نیاز به خرابی کامل بنا نمی باشد.

در روش های تخریب در بازسازی ساختمان که دیوار باربر نیاز به تخریب دارد، در مرحله اول نیاز به دریافت مجوز شهرداری دارد. چون تخریب آن ممکن است باعث ریزش کل ساختمان گردد که خطرات زیادی را به همراه دارد. برای تخریب دیوار باربر ابتدا باید یک پشتیبان و جایگزین برای آن انتخاب نمود. استفاده از تیرهای افقی و عمودی که در اغلب مواقع الوار یا قوطی های فولادی می باشند، در کنار هم و قرار گرفتن تیر افقی بر روی شمع برای این منظور می تواند انتخاب مناسبی باشد. بعد از انجام صحیح این مراحل می توان تخریب را انجام داد.

بازسازی ساختمان در تهران

بازسازی ساختمان در تهران با توجه به فرسوده بودن برخی از بافت ها و همچنین عرض کم کوچه و پیاده روها نیاز به در نظر گرفتن اصول خاصی دارد. به همین خاطر لازم است انجام اینکار را به افراد و تیم های حرفه ای و متخصص در این زمینه بسپارید. دریافت مجوزهای مورد نیاز، ارائه طرح سه بعدی از طرح نهایی و برآورد هزینه بازسازی ساختمان و انجام صحیح و استاندارد آن از جمله خدمات ارائه شده توسط تیم و گروه معماری فرسان می باشد. برای ارتباط با این تیم می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

نمونه روش های مورد استفاده در بازسازی ساختمان

در این راستا برخی روش بازسازی سه بعدی را برای مدل ساختمان های قدیمی پیشنهاد داده اند و بازسازی ساختاری ساختمانهای قدیمی را با استفاده از فناوری تطبیق ویژگی ها، ثبت تصویر و استنباط دید تصویری طراحی کرده اند. برخی دیگر یک طرح بازسازی بر اساس تجربه ی بازسازی ساختمانهای قدیمی با کاربری مشابه را پیشنهاد می دهند. برای مثال برای ساختمان کارخانه ای قدیمی، پیشنهاد می کنند که طراحی باید بر اساس تجربه ی بازسازی کارخانه قدیمی و شهرها، ساختار سیستم شاخص سود جامع برای بازسازی ساختمانهای کارخانه ای قدیمی از لحاظ توسعه پایدار باشد که مبنای نظری برای بازسازی شهرهای قدیمی و همچنین مرجعی برای حالت بازسازی فراهم می کند.

در مطالعاتی دیگر، استفاده از فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) برای طراحی بازسازی ساختاری ساختمان های قدیمی پیشنهاد شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است و از روش تحلیل شبیه سازی عملکرد استفاده شده است. کاربرد BIM در طراحی بازسازی ساختمانهای قدیمی حاکی از آن است که این روش می تواند نقایص روش های طراحی سنتی را برطرف سازد که این از اهمیت عملی در طراحی بازسازی مکانهای قدیمی برخوردار است. دیوار پوش pvc در بازسازی ساختمان کاربرد زیادی دارد که جلوه زیادی به دیوار های ساختمان بازسازی شده دارد. این نوع دیوار پوش که به علت مزایای مختلف ازجمله سبک بودن و ارزان قیمت بودن آن عمدتا در بازسازی از آن استفاده می شود. امروزه همچنین از روش های طراحی سه بعدی برای بازسازی ساختمان استفاده می شود.

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

مراحل بازسازی ساختمان های مسکونی

ابتدا باید بررسی ها به صورت کامل صورت بگیرد و اطلاعات کلی و جزئی به دقت ثبت شوند. برآورد هزینه ها نیز می تواند در همین مرحله صورت گیرد. ضعف یا قوت اسکلت ساختمان یکی از مهم ترین موارد بررسی است. پس از این بررسی هاست که کارشناس تایید می کند مقدمات بازسازی  فراهم است یا خیر. پس از انجام همه ی بررسی ها طرح ها پیشنهاد می شوند و در صورت به تصویب رسیدن، تخریب تحت نظر کارشناسان و متخصصان صورت می گیرد و پس از آن مراحل ساخت آغاز می شود. در فرآیند تخریب و ساخت ممکن است دیوارهایی حذف شوند یا پارتیشن هایی جدید به ساختمان اضافه شوند. همچنین تغییر رنگ دیوارها، ایجاد سقف های کاذب یا تغییراتی در طراحی سقف ها می تواند صورت گیرد.

در صورت لزوم، عملیاتی چون گچ کاری، نورپردازی، کف سازی، اجرای قرنیز و مانند آن می تواند در مراحل پایانی بازسازی انجام شود. بنابراین در زمینه ی بازسازی نیاز به مهارت های گوناگون شامل نقاشی، گچ کاری و حتی آهنگری نیز وجود دارد و به همین دلیل لزوم کار تیمی را ایجاب می کند. چنانچه اعضای تیم در حرفه ی خود مهارت کافی داشته باشند و بتوانند همکاری و مشارکت مفیدی در انجام مرحله به مرحله ی امور داشته باشند، خواهند توانست کار بازسازی ساختمان را به خوبی انجام دهند.

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

انجام خدمات بازسازی ساختمان تحت نظر تیم کارشناسان خبره

با مطالبی که بیان شد، قطعا به اهمیت کارشناسی و تخصص در امر بازسازی  پی برده اید. گروه معماری فراسان با سال ها تجربه ی مفید آماده ی ارائه ی کمک ها و خدماتی ارزنده در امر بازسازی ساختمان است. اجرای انواع سقف کاذب، کناف سقف، دامپا، آسمان مجازی، دیوارپوش و … در تخصص این تیم با سابقه و متخصص است.

(4)نظر

یک نظر اضافه کنید